Вівторок, 11 Червня

DOCTOR BIDEN

Вона п’ять разів відмовлялася від пропозиції Джо Байдена стати його дружиною. Але наполегливість вдалого політика таки переконала жінку, яка прагнула самостійності від самого дитинства. 

У першій половині дня 19 січня 2021 року завершився черговий урок англійської мови в коледжі Північної Кароліни. Вчителька поспішала. Її чекав літак до Вашингтону. Наступного дня вона тримала Біблію, на якій присягатиме її чоловік — Джозеф Байден, — щоб розпочати свою діяльність як 46-й Президент США.

Повне ім’я вчительки — Джилл Трейсі Байден. Вона завжди мріяла про власну кар’єру. Уже в 15 років підробляла офіціанткою. 1987 року отримала ступень магістра англійської мови університету. Саме цей предмет і викладала все життя. Розпочинала в школах, був досвід викладання підліткам з особливими потребами в психіатричній лікарні.

Джилл вела педагогічну діяльність, бувши з 1977 року дружиною сенатора США Джозефа Байдена. Те ж саме тривало, коли чоловік обіймав посаду віцепрезидента наймогутнішої держави (2009 – 2017). Це було зовсім незвично для другої леді країни. Ніхто до Джилл у такому статусі не займався роботою, за яку платили зарплату. Тепер вона вже перша леді, але не збирається залишати улюблену справу. Цю дивовижну наполегливість пояснила у своєму Твіттері: «Викладання — це не моя робота, це — сама я».

Одна з перших заяв Джо Байдена після перемоги в президентських виборах була спрямована саме колегам Джилл: «Для американських освітян це чудовий день. Ви матимете одну з ваших у Білому домі». До речі, відповідний досвід нова Перша леді вже має. Вона була радником Барака Обами з питань освіти, коли той обіймав президентську посаду.

Посада першої леді не передбачає отримання заробітної плати. Проте в лівому крилі Білого дому розташовано Офіс першої леді, який допомагає їй здійснювати обов’язки. На це державні гроші передбачено. До інавгурації стало відомо, що новий штат офісу налічуватиме 8 осіб. Це своєрідний рекорд, який встановила Джилл.

Джил не приховувала, що настирливо спонукала чоловіка боротися за пост Президента США. Так було 1998 та 2008 років. І ось, 2020-го третя спроба виявилася вдалою. 

Напередодні інавгурації чоловіка вона зібрала цей штат і чітко заявила про свої пріоритети: захист родин військових, боротьба з раком та освіта. Такі напрями для неї не нові. Ними опікувалася, ще бувши другою леді.

Уже другого дня в статусі першої леді в Білому домі провела кілька зустрічей з представниками освіти. Потім відвідала лікарню для хворих на рак. А між цими подіями поспілкувалася з бійцями Національної гвардії.

Джилл несподівано поїхала на таку зустріч. Почались розмови про те, що представники Національної гвардії, які охороняли Конгрес під час інавгурації Байдена, змушені були після урочистостей ночувати в гаражах. Грудень — не зовсім теплий місяць у Вашингтоні. Перша леді наказала зробити на кухні Білого дому чимало тістечок і з цим пригощанням відправилася до військових.

«Байдени — це родина з Національної гвардії», — розповідала Джилл, коли роздавала смаколики. Вона згадала про Боба — сина Джо Байдена від першого шлюбу. Коли його як бійця Національної гвардії відправили до Іраку, Джилл серйозно взялася підтримувати родини військових. Зараз вона відновляє ініціативу «Об’єднаймо зусилля». Її впроваджувала ще з Мішель Обамою, коли та була першою леді. Допомагали ветеранам війни та їхнім родинам отримувати доступ до освітніх програм і працевлаштування.

2012 року Джилл написала книгу «Не забувай, благослови Боже наші війська». У ній від імені онучки свого чоловіка описує переживання маленької дівчинки з приводу перебування улюбленого батька на війні. Отримані від продажу книги гроші пішли на підтримку родин військових. Боб повернувся живим, але 2015 року помер від раку. Це спонукало його мачуху посилити увагу щодо боротьби з небезпечною хворобою.

Від першого шлюбу Джо Байдена залишився ще один син — Гантер. Одного дня 1972 року він разом з братом та зовсім маленькою сестрою були в автівці, яку вела їхня мати. Трапилась автокатастрофа. Живими залишилися Боб і Гантер. Свого часу майбутню першу леді саме думки про цих братів довго стримували від того, щоб вийти заміж за їхнього батька. Згадувала, що полюбила хлопців, тому боялася їх підвести — вони вже втрачали матір.

Уперше Джилл вийшла заміж у девятнадцять. Побралася з гравцем футбольної команди коледжу. Тоді їй здавалось, що це кохання назавжди. Але не склалося. До того ж не обійшлося без майнових суперечок. Через п’ять років пара розлучилась.

А тим часом удівець Джо не поспішав знову одружуватися. Він зізнався, що в певний момент навіть планував залишитися назавжди одинаком і присвятити життя вихованню синів. І в нього це виходило.

І все ж, якось Джо та Джилл погодились на «сліпе побачення», влаштоване братом майбутнього президента. Джо сподобалося фото дівчини.

А ось дівчина спочатку трохи розгубилась, коли побачила нового залицяльника. Він не був схожим на знайомих їй хлопців. «Я подивився на його ідеальний костюм і шкіряні мокасини та подумала: “Слава Богу, це лише одне побачення”», — так Джилл описала своє перше враження. Але відразу ж після спільного походу в кіно та вечері розповіла матері телефоном про те, що зустріла справжнього джентльмена. Джо тоді вже був сенатором США, а Джилл ще навчалась у коледжі.

Вони завжди своєчасно підтримують один іншого. І це особливо помітно в їхньому ставленні до виховання своїх дітей та онуків. Джилл не шкодує ні сил, ні педагогічного досвіду для нащадків. Чоловік знаходить час, щоб їй допомагати. Мабуть, тому жінці вдалося здобути наукове звання. Коли Джо ще був віцепрезидентом, на офіційних заходах її оголошували не традиційно — друга леді, — а доктор Байден. Вона має два ступені магістра, а також захистила докторську з лідерства в освіті.

Під час президентських перегонів почали з’являтися натяки, що ставили під сумнів такі досягнення. «Я пишаюсь своїм докторським ступенем, — чітко відповідала Джилл. — Я маю на увазі, що багато працювала заради цього».

Вона, як і її чоловік, походять не з багатих родин. Джилл народилася в червні 1951 року в Нью-Джерсі. Дитинство минуло у Віллоу-Гров у передмісті Філадельфії. Її батько був касиром банку, мати — домогосподарка. Первісне прізвище батька — Джакоппа, тобто італійського походження. Пізніше воно трансформувалося в англійське звучання — Джейкобс. Але це не завадило прискіпливим історикам заявити, що вперше господинею Білого Дому буде жінка з італійським корінням.

Їй пощастило з батьками, які оточили дітей своєю любов’ю, вчили їх взаємній підтримці. Вона була найстаршою і лідером серед п’яти сестер. Прагнення дівчини до самостійності іноді було відчайдушними. Наприклад, у шкільні роки могла вночі потайки від батьків відправитися з приятелем поплавати в басейні. Траплялися прогули школи, заради відвідання магазинів. У спогадах залишилась і власна вдала спроба розправи з хуліганами, які тероризували молодшу сестру.

У 15 років Джилл знайшла роботу офіціанткою. Прагнення фінансової незалежності також проявилося доволі рано. У 15 років Джилл знайшла роботу офіціанткою. Також вона навіть підробляла як модель на показі мод.

А ось щодо вибору професії, то спочатку педагогічна діяльність не була в пріоритеті. Вступила до коледжу, щоб стати експертом моди. Швидко зрозуміла, що це не зовсім те, що до душі. Врешті-решт перемогла любов до англійської мови. Забрала документи та вступила до університету на філологічний факультет.

Ще студенткою їй довелося дебютувати на публіці як дружині сенатора. Враження від першого виступу в такому статусі закарбувалися в її пам’яті: «руки тряслися», «голос застрягав у горлі», «спотикалася на кожному слові». Джилл зізнається, що до ролі мами та вчительки була готовою, а ось дружини відомого політика — ні. Отже, їй довелось вчитися виступати на офіційних заходах.  

«Я завжди говорила, що Джо — спікер у нашій  сім’ї, — розповідає Джилл. — Маю на увазі, що готова була ходити на заходи, займатися волонтерством, але ніколи не виступати. І ось зараз, для мене все повністю змінилося».

У свої нинішні 69 років вона випромінює впевненість. За плечима серйозна школа життя, де було в кого вчитися. У Джилл добрі стосунки з Мішель Обамою. Це почалося ще в часи, коли їхні чоловіки були віцепрезидентом і президентом. Невипадково серед перших подарунків, які пані Байден відправила з Білого дому, став елегантний кошик зі свіжими овочами для пані Обами. Мішель відповіла теплим повідомленням: «Ці свіжі овочі з городу Білого дому такий чудовий та смачний сюрприз. Люблю тебе, Джилл!»

Якось обидві жінки брали участь у телевізійній передачі. Це був 2011 рік, коли ще одна колишня перша леді — Гіларі Клінтон — почала демонструвати свої наміри повернутися до Білого дому вже як президент. Журналісти не втрималися й запитали у Мішель і Джилл — чи не планують вони щось подібне? Обидві рішуче відповіли — ні. «Ні, ми в цьому однозначні, — сказала Джилл. — Я ніколи не хотіла гнатися за цим».

Водночас вона не приховувала, що настирливо спонукала чоловіка боротися за пост Президента США. Так було 1998 та 2008 років. І ось, 2020-го третя спроба виявилася вдалою.

Звичайно, медіа активно обговорювали одяг нової першої леді під час інавгурації чоловіка. Відгуки були схвальні. Вона вибрала елегантний голубий комплект з пальто та сукні від не дуже розкрученого американського дизайнера. Джилл на відміну від Меланії Трамп не схильна до супермодних і супердорогих марок.

У пресрелізі про інавгураційне вбрання написано, що на ньому є вишивка, у якій використані офіційні кольори з усіх штатів США. Джилл не втомлюється повторювати: вона готова допомогти чоловікові в розв’язанні першочергово завдання — об’єднати країну після важких виборів.

«Якщо вона щось вирішила, вона цього досягає», — так схарактеризував свою дружину 46-й президент США.

Текст: Анатолій Мішин

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *