Ринок землі – це найбільш недооцінений актив з погляду капіталізації, він приносить постійний пасивний дохід від оренди. Аграрний сектор продовжує працювати попри війну, від нього залежить продовольча безпека у світі, тож у стабільній роботі України як аграрного гравця зацікавлена міжнародна спільнота. Люди зрозуміли, що ринок землі працює, а прогнози втілюються попри бойові дії — земля дорожчає, а охочих купити менше, ніж охочих продати.
Інвестиційна привабливість ринку землі залишається досить високою зазначає співзасновник сервісу земельних інвестицій Zeminvest Олександр Чорний.
Визначальним чинником щодо вартості є орендна плата, яка відображає якість землі та місце її знаходження. Але регіони з чорноземами — Чернігівська, Сумська, Харківська області, які до повномасштабної війни тримали провідні позиції щодо охочих придбати, дещо втратили.
Чимало інвесторів з осторогою розглядає ці ділянки, а це знижує ціну. У прифронтових областях охочих купувати землю надзвичайно мало. Однак загалом земля дорожчає, такою буде тенденція у короткостроковій та середньостроковій перспективі. Аналітика у європейських країнах свідчить про те, що після відкриття ринку щороку земля дорожчає на 18-24%.
При виборі земельної ділянки як предмету інвестицій для максимізації вигоди та мінімізації ризиків, якщо ви не маєте досвіду в інвестуванні, то рекомендую розділити ризики з компанією, яка допомагає.
Чому? Бо чимало залежить від того хто фермер, яка його історія, хто орендує поруч, який потенційний рівень орендної ставки діє сьогодні й буде надалі, чи немає проблем із документами. Важливо врахувати на яку суму і які терміни ви розраховуєте. До прикладу, можна взяти землю частково в центрі, розглянути пропозиції на півдні Харківської та Чернігівської областей та створити збалансований портфель, який враховує різні ризики.
Я б рекомендував робити диференційований портфель — так коливання цін і орендної ставки забезпечать гарантований дохід.