Вівторок, 17 Вересня

ВІЙНА В УКРАЇНІ ЗМУСИЛА РОЗГЛЯДАТИ ПИТАННЯ ПІДХОДІВ ДО БАТЬКІВСТВА ТА МАТЕРИНСТВА НЕ ЛИШЕ ІЗ СОЦІАЛЬНОГО, А Й З ЕКЗИСТЕНЦІАЛЬНОГО ПОГЛЯДУ

Репродуктологиня, докторка медичних наук, членкиня Української асоціації репродуктивної медицини та Європейського товариства репродукції людини й ембріології, директорка МЦ “MEDICAL PLAZA” Наталія Данкович — про право учасників війни на біологічне батьківство та материнство, тенденції народжуваності у воєнний час, фактор стресу та важливість комплексного генетичного дослідження при екстракорпоральному заплідненні.

Наталія Данкович - репродуктологиня, докторка медичних наук, членкиня Української асоціації репродуктивної медицини та Європейського товариства репродукції людини й ембріології, директорка МЦ "Medical PLaza".
Наталія Данкович – репродуктологиня, докторка медичних наук, членкиня Української асоціації репродуктивної медицини та Європейського товариства репродукції людини й ембріології, директорка МЦ “Medical PLaza”.

В Україні сьогодні нараховується понад мільйон військовослужбовців, і Верховною Радою було ухвалено законопроєкт № 8011, що має на меті забезпечити учасників війни правом на біологічне батьківство та материнство. Які можливості маєте для збереження репродуктивного здоров’я захисників і захисниць?

Тема відкладеного батьківства стала широко обговорюваною близько 10 років тому, коли компанії Facebook і Apple уперше заклали в соціальний пакет для своїх працівників кошти на замороження та зберігання статевих клітин. Війна в Україні змусила розглядати це питання з екзистенціального погляду. Захисники й захисниці репродуктивного віку, які не можуть реалізувати своє бажання стати батьками в теперішній час, потребують застосування допоміжних репродуктивних технологій із відкладеного батьківства шляхом заморожування ооцитів і сперми. Ми маємо усі ресурсні можливості для виконання процедури вітрифікації: середовища для миттєвого заморожування клітин, дьюари з рідким азотом, захищене приміщення для зберігання біоматеріалу із системою його персональної ідентифікації. Заморожені клітини можуть зберігатися в кріобанку роками без утрати якості.

У медичному центрі Medical Plaza наявна система фінансової лояльності, створеної спеціально для військовослужбовців і тимчасово переміщених осіб, яка передбачає знижки 5 до 99 % на амбулаторне або хірургічне лікування, лабораторну діагностику та програми із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій. Завдяки цьому медичне обслуговування для зазначеної категорії пацієнтів стало доступнішим.

Якими є тенденції щодо бажання народжувати дітей у воєнний час?

Бажання подружньої пари мати власну дитину є природним. Воно ґрунтується на ідеях продовження роду, передачі сімейних традицій і просто на прагненні до створення осередку, в якому квітне любов і гармонія. Сім’я, скріплена дітьми, асоціюється з коханням і особистою безпекою, надією на благополучну старість і беззаперечний сенс для власного існування. У часи, коли базовий рефлекс безпеки стає пріоритетним, коли війна загрожує поглинути та знищити твій внутрішній зміст, народження дитини стає не просто бажанням, а й необхідністю, тим тумблером, який перемикає відчуття страху за своє життя на жагу до створення нового — так схожого одночасно на тебе й на твою кохану людину. Саме із цих причин все більше подружніх пар поспішають народити в непрості часи, оскільки народження дитини для українців зараз є еквівалентом слова «майбутнє».

Який вплив має психологічний стрес на здатність мати дітей?

Репродуктивний вік і здатність народжувати, на жаль, не завжди збігаються в часі через те, що є безліч чинників, які впливають на фертильність жінок і чоловіків. Наші підходи до визначення рівня фертильності ґрунтуються на голістичному принципі, який дозволяє оцінити стан не тільки власне репродуктивної системи, а й рівень здоров’я в цілому. Зайва вага, тютюнопаління, вживання алкоголю і хронічний стрес — найпоширеніші причини проблем з імунітетом і ендокринною системою, від яких цілком залежить гаметогенез та здатність виносити й народити здорову дитину. Усунення причин та хронічного стресу є вкрай важливим етапом лікування безпліддя, оскільки підвищений через постійну психоемоційну напруженість рівень гормонів наднирників і щитоподібної залози порушує імунний статус, викривляє рецептивність яєчників і ендометрію, створюючи передумови для зміни менструального циклу, розвитку патологічних станів репродуктивних тканин, порушення сперматогенезу. Особливо яскраво це можна бачити за результатами оцінювання сперми військових, які звертаються до нас із питань кріоконсервації репродуктивного матеріалу, коли в 75 % випадків спостерігаємо значні відхилення сперми від нормальних показників.

Репродуктологія відкриває секрети найпотаємнішої частини природи — процесу створення нового життя. Наскільки важливим є комплексне генетичне дослідження пари?

Коли йдеться про програму екстракорпорального запліднення, під час реалізації якої застосовуються технології «примусового» запліднення, як то ICSI, дуже важливим є максимально наблизитися до прогнозованого результату — народження здорової дитини. Один зі шляхів до цього — тестування ембріональних клітин на наявність хромосомних аномалій. Сучасний генетичний тест передбачає діагностику основних мутацій 24 хромосом, який має назву NGS (next-generation sequencing). Це найбільш ранній тест, що проводиться на п’яту добу розвитку ембріона шляхом біоптації кількох клітин і визначення їх нормальності з погляду кількості та якості хромосом. NGS є першим скринінговим тестом для запобігання перенесення ембріонів з аномальним геномом.

Наскільки важливо жінці підготуватися до ембріотрансферу?

Ембріотрансфер — процедура, яка є завершальною в тривалому процесі підготовки жінки до майбутньої вагітності. Отримання здорового ембріона — дуже складне завдання, але підготовка ендометрію є не менш складним і вкрай важливим етапом лікування безпліддя, оскільки дуже часто патологічний статус тканин матки не виявляє себе виразною та специфічною симптоматикою, навіть лабораторно може себе не виказувати, втім під час діагностичної гістероскопії перед очима лікаря іноді відкривається справжнє «поле бою»: надмірно розширені та крихкі судини, скупчення лейкоцитів і ділянки морфологічно змінених клітин. Найкращий ембріон не переживе пересадки в таке середовище. Отже, ретельна підготовка матки до імплантації та виношування майбутньої дитини є важливою, економити час на цьому етапі терапії ні в якому разі не можна.

Текст: Юлія Сілкіна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *