П’ятниця, 31 Січня

Як єОселя впливає на ринок нерухомості України

Як державна іпотечна програма стимулює будівельну галузь, економіку та ринок праці в Україні

Конфедерація будівельників України спільно з УКРФІНЖИТЛО провела опитування серед бізнесу щодо впливу програми єОселя на ринок нерухомості та будівельну галузь України.

За оцінками девелоперів, за останні шість місяців 2024 року близько 25-30% продажів житла здійснювалися за програмою єОселя. Крім того, середньомісячні показники іпотечного кредитування зросли у 3,5 раза порівняно з довоєнним періодом.

За оцінками девелоперів, за останні шість місяців 2024 року близько 25-30% продажів житла здійснювалися за програмою єОселя. Крім того, середньомісячні показники іпотечного кредитування зросли у 3,5 раза порівняно з довоєнним періодом.
За останні шість місяців 2024 року близько 25-30% продажів житла здійснювалися за програмою єОселя.

Основними причинами популярності єОселі є низька відсоткова ставка, довготривалий період погашення кредиту, зручність подачі заявки через портал Дія, а також значний попит на житло, особливо серед внутрішньо переміщених осіб.

Завдяки програмі розширився сегмент покупців, які раніше не могли дозволити собі нове житло. Найчастіше учасниками єОселі стають військові, медики та педагоги.

Девелопери наголошують, що для ефективного розвитку ринку варто спрямовувати фінансування переважно на будівництво нових об’єктів. Це сприятиме економічному зростанню, створенню робочих місць і запуску нових проєктів. Адже наразі кількість готових квартир, які спочатку фінансувалися програмою, суттєво зменшилася.

Завдяки єОселі продажі житла зросли: майже 15 тисяч родин уже отримали пільгові іпотечні кредити. Частка кредитування нерухомості від забудовників наразі становить до 40% – значно більше, ніж у довоєнний період, коли переважав продаж через посередників або довгострокові розстрочки. Водночас механізми продажу стали прозорішими, що позитивно впливає на ринок.

Завдяки єОселі продажі житла зросли: майже 15 тисяч родин уже отримали пільгові іпотечні кредити.

Попит на житло поступово відновлюється. У порівнянні з початком повномасштабної війни, наприкінці 2024 року ріст склав 15-20%. Це пояснюється тим, що багато українців, які раніше не мали фінансової можливості придбати житло, тепер отримали доступ до доступного іпотечного кредитування.

Проте через нестабільність фінансування державних програм та довготривалу процедуру акредитації об’єктів, єОселя наразі більше сприяє добудові існуючих житлових комплексів, ніж старту нових будівництв. Забудовники наголошують, що прискорення акредитації дозволило б значно збільшити обсяги продажу, адже нині цей процес може займати до шести місяців.

Програма позитивно впливає і на виробництво будівельних матеріалів. За даними Міністерства економіки України, у першому півріччі 2024 року їхнє виробництво зросло на 37,1%. Зростаючий попит на новобудови стимулює вітчизняних виробників цементу, цегли, металоконструкцій та утеплювачів. Це знижує залежність від імпорту та підтримує місцеву економіку.

Окрім житлових будинків, зводяться й об’єкти інфраструктури – школи, дитячі садки, дороги, що потребує додаткових будівельних матеріалів та сприяє розвитку ринку. Також зростає зайнятість у галузі: створюються нові робочі місця як на будівельних майданчиках, так і в промисловості.

Підвищена конкуренція та попит на житло мотивують виробників впроваджувати сучасні технології та розробляти енергоефективні матеріали відповідно до екологічних стандартів.

Завдяки зростанню активності в будівельній сфері суттєво збільшилися податкові надходження. За перше півріччя 2024 року забудовники сплатили в 2,2 раза більше податків, ніж за аналогічний період 2023 року. Це свідчить про поступове відновлення економіки попри війну та підтверджує значну роль будівельної галузі у формуванні бюджету країни.