Виважені цілеспрямовані кроки та розумний підхід до екологічних питань забезпечить сталий розвиток країни, створюючи основу для гармонійного співіснування в новій, мирній, європейській Україні — вважає Лілія Олійник, засновниця Міжнародного екологічного форуму ECO UKRAINE, голова ГО «ЖИВУ В ГАРМОНІЇ»
Війна спричинила переселення понад п’яти мільйонів населення, що призвело до зростання навантаження на екосистеми у відносно безпечних регіонах. Як урівноважити цей вплив?
Ми маємо мільйони внутрішньопереміщених осіб, і цей факт, безперечно, став однією з причин значного зростання тиску на природні ресурси, інфраструктуру та екосистеми відносно безпечних регіонів України. Нині врівноважити цей вплив можна шляхом ухвалення програм із будівництва тимчасового або постійного житла з використанням енергоефективних технологій і матеріалів, організації програм перероблення та зменшення відходів у перенаселених громадах, розвитку зелених зон і парків для зменшення антропогенного тиску на природу, а також впровадженням зрозумілих ініціатив щодо підвищення екологічної обізнаності серед переселенців і місцевих жителів. Частину кроків можна зробити навіть коштом місцевих бюджетів громад.
За останні роки відбулося суттєве скорочення водних ресурсів, зокрема через їхнє забруднення та зміну клімату. Які заходи необхідні для збереження водних екосистем?
Скорочення водних ресурсів в Україні значно посилюється антропогенним забрудненням (також і через бойові дії чи їх наслідки). Вважаю, окрім звичних очищень річок і озер, слід запроваджувати суворий моніторинг промислових і сільськогосподарських стоків, і паралельно держава має сприяти ініціативам впровадження водозберігальних технологій у сільському господарстві, яке, як відомо, споживає до 70 % водних ресурсів.
Урбанізація часто призводить до скорочення зелених зон у містах. Які міські екологічні ініціативи можуть змінити цю тенденцію?
Як киянка, можу стверджувати, що розпочати слід з ініціатив з очищення повітря та упередження різних стихійних пожеж (торф’яники, ліси тощо). В цьому контексті не треба вигадувати велосипед, а можна відродити моніторинг природи, діяти на упередження та запровадити програми з очищення повітря, які діють у таких містах ЄС, як, наприклад, Варшава чи Берлін. Я пам’ятаю часи, коли Київ був найзеленішим містом Європи, і нам слід відродити це звання для столиці. Треба створювати нові мережі зелених зон, зокрема на законодавчому рівні ухвалювати нормативи, які зобов’язують забудовників виділяти частину площі під зелені насадження. Слід щорічно проводити заходи на рівні мікрорайонів на кшталт «посади своє дерево». Все це — маленькі кроки до великої мети.
Україна має величезний потенціал у сфері екологічного туризму, але він поки що використовується частково. Як розвивати цей напрям без шкоди для природи?
Україна справді має значною мірою недооцінений потенціал для цього виду туризму — країна ідеально підходить для всесезонного екотуризму завдяки унікальним природним паркам, гірським регіонам і заповідникам. Інвестори лише починають заходити в цей сегмент ринку та розвивати кемпінги, екохостели, інформаційні центри із використанням відновлюваної енергії.
Інвестиції в розвиток екотуризму — це не лише про гроші, адже розкриття потенціалу дозволить, окрім туризму, також залучити місцевих жителів до організації турів, що зменшить відтік людей із регіону. Вже відомі випадки, коли розвиток туристичних екокластерів допомагає відродженню українських сіл і селищ.
Психологічний стан людей після війни залежить і від екологічних умов. Як середовище може впливати на відновлення?
Психологічне відновлення людей у наш час залежить від чистоти та гармонійності навколишнього середовища. Звичайно, із цим наразі є проблеми, зокрема через війну, що триває вже три роки. Можна багато говорити про те, що зелені зони зменшують рівень стресу, а чисте повітря та вода підвищують фізичне здоров’’я. Однак тепер на перше місце виходять саме питання відновлення психологічного стану. Звичайно, екоініціативи, як-от облаштування парків, організація спільних проєктів, сприяють покращенню емоційного стану, аже коли ви бачите красу навколо себе, ви породжуєте красу й емоційний спокій також і у своєму серці.
Післявоєнне відновлення потребуватиме мільярдних інвестицій. Як забезпечити інтеграцію екологічних стандартів у процес реконструкції?
Інтеграція екологічних стандартів у післявоєнну реконструкцію є ключем до створення стійкої та комфортної інфраструктури. Використання відновлюваної енергії, сталих будівельних матеріалів і сучасних екологічних технологій дозволить зменшити вплив на довкілля та підвищити якість життя більшості українців. Упровадження європейських стандартів, таких як BREEAM і LEED, гарантує, що відбудова буде не лише ефективною, а й екологічно відповідальною.
Вважаю, такий розумний підхід забезпечить сталий розвиток країни, створюючи основу для гармонійного співіснування людей та природи в новій повоєнній мирній і безпечній європейській Україні.