Соціальний захист і підтримка ветеранів в Україні: законодавчі ініціативи, правова допомога та програми адаптації
Голова підкомітету з питань соціального захисту прав ветеранів, юрист, політик, народний депутат України Анатолій Остапенко поділився з редакцією бізнес-глянцю ЧАС ПЕРШИХ баченням функціонування програм підтримки ветеранів в Україні.
В Україні є понад півмільйона ветеранів, а фактор війни, що триває лише призводить до збільшення їх числа. Які законодавчі ініціативи існують для забезпечення надійного правового захисту ветеранів?
Виконуючи свої повноваження в рамках підкомітету з питань ветеранської політики Комітету ВРУ постійно проводжу роботу і можу сказати, що на сьогодні ветерани війни можуть захистити та відновити свої порушені права через систему надання безоплатної правничої допомоги, підстави та порядок надання якої визначено Законом України “Про безоплатну правничу допомогу”.
До системи надання безоплатної правничої допомоги належать: координаційний центр з надання правничої допомоги; суб’єкти надання безоплатної первинної правничої допомоги; суб’єкти надання безоплатної вторинної правничої допомоги.
Ветерани війни мають право на всі види правничих послуг від системи безоплатної правничої допомоги: безоплатну первинну правничу допомогу, безоплатну вторинну правничу допомогу.
Також зазначаємо, що Мінветеранів з Координаційним центром з надання правничої допомоги укладено Спільний план заходів на 2024 рік щодо виконання Меморандуму про співпрацю між Міністерством у справах ветеранів України, Міністерством юстиції України та Координаційним центром з надання правничої допомоги, яким визначено такі основні напрями співпраці:
1) створення спільних інформаційних та методичних матеріалів щодо порядку реалізації основних прав та соціальних гарантій ветеранів та членів їх сімей, зокрема права на безоплатну правничу допомогу;
2) підвищення рівня правової поінформованості, у тому числі шляхом проведення інформаційної кампанії, ветеранів та членів їх сімей щодо їх основних прав та соціальних гарантій, зокрема права на безоплатну правничу допомогу, порядку їх реалізації та захисту;
3) посилення спроможності юристів, які надають правничі послуги через єдиний контактний номер телефону системи надання безоплатної правничої допомоги 0-800-213-103, та представників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій в частині надання правничих послуг ветеранам та членам їхніх сімей.
У багатьох країнах для ветеранів передбачені податкові пільги. Чи плануються в Україні податкові ініціативи для покращення соціального становища ветеранів?
Як народний депутат України провів аналіз міжнародного законодавства, але у нас має бути своє на вимогу сьогодення. Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” для ветеранів війни встановлена пільга зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
Наразі актуальним питанням серед ветеранської спільноти є питання щодо звільнення від сплати податків і мита за ввезення на територію України транспортних засобів.
Підкомітет який я очолюю разом з Мінветеранів активно долучалось до опрацювання відповідних ініціатив щодо внесення змін до податкового та митного законодавства, спрямованих на спрощення процедури оподаткування або звільнення від оподаткування.
Слід, однак зазначити, що в умовах воєнного стану та оголошення загальної мобілізації, першочергового фінансування потребують видатки на національну безпеку і оборону, пов’язані із відсіччю збройної агресії російської федерації проти України, та заходи правового режиму воєнного стану, тому питання впровадження податкових пільг доречно все ж таки розглядати після завершення бойових дій на території України та стабілізації економічної ситуації.
Під час війни багато військовослужбовців отримали поранення, і їм потрібна тривала медична реабілітація. Як організовано процес довготривалої медичної підтримки ветеранів в Україні?
Наразі не можна констатувати про те, що довготривала медична підтримка для ветеранів поки що не налагоджена. Але Міністерство охорони здоровʼя, Міністерство у справах ветеранів працює над цим питанням. На сьогодні вже розроблено ряд нормативно правових актів, які врегулюють це питання найближчим часом. Зокрема, МОЗ розробив новий підхід до встановлення інвалідності, а Мінветеранів розробили новий законопроєкт та стратегію, і всі ці акти дадуть змогу підтримати належним чином від потреби наших ветеранів. Працюємо разом для втілення в життя вкрай важливих ініціатив.
Ветерани також часто потребують тривалої соціальної адаптації після повернення з війни. Які програми адаптації існують в Україні для підтримки ветеранів?
Наразі у нас є профадаптація, через центри зайнятості. Мінветеранів через УВФ надає гранти на відкриття власного бізнесу для ветеранів що є складовою підтримки ветеранів та їх родин, віру в себе та економічну незалежність.
Ветерани мають великий потенціал для розвитку бізнесу, але часто потребують додаткової підтримки. Які програми сприяння підприємницькій діяльності серед ветеранів наразі існують?
Як вже й зазначав, що Український ветеранський фонд надає відповідні гранти нашим захисникам для розвитку бізнесу. Також нами, народними депутатами прийнято в першому читанні законопроєкт «Про ветеранське підприємство», який буде рамковим законодавчим підґрунтям для того, щоб ветерани й ветеранки розуміли що це є і держава дбає про їх розвиток та економічний потенціал України.