Вівторок, 17 Вересня

Перспектива повернення Дональда Трампа в Білий дім кидає тінь на саміт НАТО

Ймовірна перемога Дональда Трампа у листопаді може означати скорочення американської допомоги Україні та політичний тиск на Київ з метою змусити останнього поступитися вимогам Росії під час мирних переговорів.

Попри обіцянки лідерів Північноатлантичного союзу продовжувати озброювати Україну для боротьби з вторгненням російських військ, перспектива повернення Дональда Трампа в Білий дім кидає тінь на саміт.

Саміт НАТО в Вашингтоні, 2024Трамп довгий час уникав критики російського вторгнення і ставив під сумнів цінність альянсу НАТО. Його політичні союзники висловлювали скептицизм щодо великих пакетів військової допомоги, які надаються США Україні.

Колишні помічники Трампа з національної безпеки запропонували мирний план, що передбачає серйозні поступки з боку України, включаючи відмову від можливості вступу до НАТО у найближчому майбутньому.

Трамп не розкрив жодних подробиць щодо своєї позиції стосовно України, окрім обіцянки завершити війну як він сказав “ще до мого приходу в Овальний кабінет, незабаром після перемоги на президентських виборах”. Він також заявив, що обіцянка щодо членства України в НАТО була “помилкою” і що саме через неї почався конфлікт,— коментарі, що, здається, перегукувалися з позиціями Москви щодо конфлікту.

Вищезазначене також підтверджує заява директора з комунікацій передвиборчого штабу Трампа Стівена Чунга: “Президент Трамп неодноразово наголошував, що його головним пріоритетом на другому терміні буде швидке проведення переговорів для припинення російсько-української війни.

Трамп вважає, що європейські країни повинні нести більшу частину витрат, пов’язаних з конфліктом, оскільки “США сплачують значно більше, що несправедливо стосовно наших платників податків. Війна між Росією та Україною не відбулася б, якби Дональд Трамп був президентом. Це дуже сумно”.

Європейські чиновники зазначають, що питання щодо того, що саме Трамп зробить стосовно України, залишається відкритим, оскільки його команда уникає будь-яких конкретних подробиць щодо планів. Однак вони висловлюють суттєву турботу.

Згідно з новим опитуванням, проведеним Президентським фондом та Інститутом Рональда Рейгана, більшість американців продовжують підтримувати постачання озброєння Україні: 57% — “за”, 32% — “проти” і 11% не впевнені. Результати опитування майже повністю відповідають результатам опитування, проведеному рік тому.

Держави-члени НАТО готові на цьому тижні підтвердити свої зобов’язання щодо продовження витрат на військову техніку для України на рівні близько 43 мільярдів доларів щорічно, заявив минулого тижня генеральний секретар Єнс Столтенберг.

Джерело: NBC News