Засновник Telegram Павло Дуров творить зашифровані чати, які приваблюють підписників і секретні служби в усьому світі. Його бізнес приносить прибутки, викликає захоплення та підозри.
«…гроші переоцінені» — Павло Дуров стверджує, що до такого висновку дійшов тоді, коли ще був «дуже небагатим студентом». Він засуджує тих, хто «зраджує свою людську суть через гроші».
У ті ж студентські роки майбутній мільярдер влаштував акцію: розкидав із вікна гроші. Звичайно, публіка збіглася на таке дійство. Ще одне його переконання — люди застрягли в парадигмі «раб — господар», отже не можуть знайти справжню свободу.
Можна тільки гадати про те, як подібне філософствування допомогло Павлу Дурову заснувати два потужних застосунки в інтернет-просторі — ВКонтакті (VK) та Telegram. У будь-якому разі, 2024 року журнал Forbes вкотре вписав Дурова в список найпомітніших багачів світу. Там він нині під номером 122 зі своїми 15,5 млрд дол. США.
10 жовтня 2024 року Павло в особистому Telegram–акаунті коротко повідомив, що розміняв свої 40 років і додав розлогішу фразу про іншу дату: «Рівно 18 років тому я запустив свій перший великий проєкт і виростив його з нуля до 100 000 000 користувачів».
Ідеться про соціальну мережу ВКонтакті (VK) (в Україні її заблоковано указом експрезидента України Петра Порошенка від 2017 року). Перший варіант цієї мережі Павло створив у рік завершення навчання в університеті — 2006-му, щоб мати надалі зв’язок зі своїми однокурсниками. На розроблення витратив чотири тижні. За його словами, «… хотів створити все з нуля: від профілів і приватних повідомлень до фотоальбомів і пошуку». Сам написав і код.
До речі, освіта в Дурова не технічна, має диплом за спеціальністю «Англійська філологія та переклад» Санкт-Петербурзького державного університету. Тож він буцімто відповідає доволі конверсійному твердженню — найкращі комп’ютерні розроблення варто доручати гуманітаріям, мовляв, вони їх роблять зручнішими для користувачів.
І все ж проявив себе як айтівець ще в дитинстві. У 12 років створював вебігри з векторною анімацією та звуковими ефектами. У 13 років допомагав іншим вчити комп’ютерну мову «Паскаль». Гарно завершив престижну школу. Його університетський диплом — червоний. Перемагав в олімпіадах з інформатики, лінгвістики та дизайну.
ВКонтакті (VK) постійно доповнювався новими функціями й доволі швидко привабив перший мільйон користувачів: за сім років їх стало 100 млн.
«На той момент мене звільнили з посади, тож я покинув компанію, щоб повністю зосередитися на Telegram», — розповів Дуров у своєму допису саме в Telegram восени 2024-го, коли йому виповнилося 40 років.
Соціальна мережа «ВКонтакте» була і залишається привабливим прибутковим проєктом. Багато хто мріє таким володіти. Але не тільки це могло призвести до відставки Дурова. У 2011—2012 роках у Росії посилилися виступи опозиційних до влади сил, які активно використовували можливості популярної соцмережі. Її засновник відмовився на вимогу влади видаляти певні групи.
У 2013 році, за словами Дурова, російська влада вимагала від нього дані українських користувачів, які протестували проти свого прокремлівського президента Януковича. Засновник «ВКонтакте» сказав, що відмовився «зраджувати українських користувачів».
першість месенджера Telegram в інформаційному просторі Україні пояснюють тим, що з 2019 року команда президента Володимира Зеленського вибрала його як один із найголовніших каналів спілкування з громадянами
У квітні 2014 року він втратив посаду генерального директора. До того встиг продати частину прибуткового бізнесу. Є підозра, що зробив це під тиском. Згадує, як його вразила несподівана новина: частину акцій його рідної соцмережі деякі співвласники таємно продали. Тоді ж проти нього відкрили справу — начебто наїхав своїм авто на інспектора дорожньої поліції. Справу відкривали й закривали. Остаточно припинили на початку 2014 року. Саме тоді стало відомо, що Дуров нарешті погодився продати свої 12 % в проєкті «ВКонтакте», який сам заснував за власні гроші, зароблені ще в студентські роки.
Про своє звільнення дізнався вже за кордоном із повідомлень медіа. Він пояснив свій від’їзд із Росії коротко — вона «не сумісна з інтернет-бізнесом зараз». Власне не можна назвати путінську Росію сумісною й зі свободою слова, про яку так багато любить говорити Дуров. Постійно наголошує, що прагне зберігати нейтральність своїх інтернет–творінь.
Його поневіряння та позиція не врятувала «ВКонтакте» від рішення українського уряду. У 2017 році президент Порошенко підписав указ про блокування доступу до російських соцмереж «ВКонтакте» і «Однокласники», а також інших ресурсів. У 2020 році цю дію продовжив президент Зеленський. Влада пояснювала це тим, що Путін використовує російські комунікаційні для гібридної боротьби проти української держави.
Нині звучать загрози щодо іншої «дитини» Павла Дурова — багатопрофільного месенджера Telegram. Його презентував у травні 2013 року, ще бувши гендиректором «ВКонтакте». Мабуть, передчував прийдешні труднощі, а можливо, як людина креативна, прагнув нового.
Павло стверджує, що й цього разу на старті вкладав лише свої кошти. Залучав знайомих програмістів і особливо свого брата Миколу, якій написав код для месенджера. Саме йому першочергово повідомив у 2011 році про те, як щойно пережив візит російських спецпризначенців. І вмить замислився — чи подробиці такого спілкування залишилися секретними? Тоді й почав виношувати плани щодо створення безпечного способу обміну інформацією.
Якщо «ВКонтакте» нагадує за своїми функціями Facebook, то Telegram схожий на WhatsApp, адже пропонує зашифровані чати для спілкування. Їх зазвичай називають «секретні чати»: ніби там повідомлення не розшифровуються сервером, а історія листування зберігається лише на двох пристроях тих, хто спілкувався.
15,5 млрд дол. США
В таку суму оцінюються статки засновника телеграм станом на 2024 рік згідно міжнародних рейтингів найбагатших людей світу
Дуров любить повторювати, що не вклав «жодного долара» в маркетингову рекламу своєї новинки, яка від самого початку демонструє значні зростання кількості користувачів. Їх приваблює доступність і простота послуг: від міжособистісного спілкування до бізнес-комунікацій. Звичайно, підтягнулись і політики. Доволі часто першість месенджера в інформаційному просторі Україні пояснюють тим, що з 2019 року команда президента Зеленського вибрала його як один із найголовніших каналів спілкування з громадянами. Аналогічним чином діють і більшість опозиційних сил.
Курйозність ситуації в тому, що при цьому нині опозиція та представники влади висловлюють занепокоєння популярністю месенджера. Точніше, звучать звинувачення, що Telegram загрожує національній безпеці. Звучать і сумніви щодо розрекламованої спроможності Telegram зберігати конфіденційність дій споживачів у приватних чатах.
В українських медіа часто з’являються серйозні матеріали з фактами можливих прямих і непрямих зв’язків застосунку з Росією. Наприклад, що на її території начебто все ще розташовані сервіси Telegram. Дуров відповідає, що вони розкидані по всьому світу. Президент Макрон у 2018 році під час приватного ланчу з Дуровим закликав його перенести Telegram до Франції.
Однак штаб-квартира базується в Дубаї, який засновник месенджера вибрав місцем свого проживання. Під час інтерв’ю американському блогеру Такеру Карлсону сказав, що Дубаї — найкраще місце «для такої нейтральної платформи, як наша, якщо ми хочемо бути впевненими, що зможемо захистити конфіденційність і свободу слова наших користувачів».
Команда Telegram з усіх сил намагається переконувати — їхні послуги надійні. «Ми завжди прагнули дотримуватися відповідних місцевих законів, якщо вони не суперечили нашим цінностям свободи та приватності», — таке писав у своєму акаунті Павло Дуров. Там же він називав себе «лідером політично нейтральної платформи». Теоретично жодна держава не може регулювати роботу Telegram, а його керівництво уникає взаємодії з держслужбовцями та правоохоронцями. Це особливість месенджера Дурова.
Хоча згадують про те, що Telegram доволі швидко заблокував акаунти, пов’язані з Євгеном Пригожиним. Це трапилося влітку 2023 року, коли цей наближений до Путіна діяч несподівано організував антипутінський збройний виступ в Росії.
24 серпня 2024 року Павла Дурова заарештували в Парижі. Він як громадянин Франції прилетів туди на приватному літаку з Азербайджану. Саме в ті дні Володимиром Путін відвідував цю кавказьку країну. Випадковий збіг чи щось інше — про це й досі спекулюють.
Французька влада затримала його на основі звинувачень країн ЄС, які загрожують майже 20 роками тюрми. Їхня суть у тому, що начебто шифровані повідомлення та бездіяльність керівництва месенджера дозволяє злочинцям користуватися перевагами Telegram.
Список обвинувачень разючий: сприяння тероризму, торгівлі наркотиками, злочини проти дітей, кібербулінг. За ґратами Дуров провів небагато часу. Його відпустили під заставу в 5 мільйонів євро, заборонили покидати Францію до березня 2025 року. Експерти вважають, що розслідування може затягнутися на роки. Не виключають і його закриття.
У пресслужбі Володимира Путіна поспішили заявити, що хоча звинувачення «дуже серйозні», але вони потребують доказів, інакше це буде «спробою обмежити свободу комунікації». У цьому контексті загадується попередня думка російського президента про те, що Telegram і його уряд нормально взаємодіють. Президент Макрон запевнив, що арешт Дурова «жодним чином не є політичним рішенням».
Розробник погодився співпрацювати зі слідством, і при цьому знову виголосив свою відданість свободі слова. Вважається, що він начебто знав про виписаний ордер на арешт, але прилетів до французької столиці. І це ще одна тема для спекуляцій.
Дуров є громадянином не тільки Франції, а й Росії, карибської острівної держави Сент-Кітс і Невіс та Об’єднаних Арабських Еміратів.
47 % громадян України отримують інформацію про події у своїй країні саме з Telegram-каналів. Такі дані опитування групи «Рейтинг», опубліковані наприкінці жовтня 2024 року.
Заяви Дурова щодо його прагнення відповідати демократичним принципам, особливо захисту свободи слова, не у всіх викликають довіру. Проте йому якось вдається рятувати Telegram від впливу урядів багатьох країн попри різноманітні судові справи та блокування.
Дуров акцентує, що в Україні й зараз живуть його родичі, а він вивчає українську мову та надає на ній опції у своєму месенджері.
Павло зазначає, що ще в школі мав репутацію «свавільної дитини». Говорив, що його мама була «завжди на моїй стороні». Згадував і про її дівоче ім’я Іваненко, про те, що її рід із Києва. Вона народилась у Сибіру, куди її батька на заслання відправила радянська влада. Дуров сказав, що в Україні й зараз живуть його родичі, а він вивчає українську мову та надає на ній опції у своєму месенджері.
Про такі спогади та прагнення можна прочитати на його акаунті в Telegram. Вони пов’язані з поясненням Павла щодо його ставлення до російсько-української війни. Її він називає «трагічний конфлікт … особистим для мене, і для Telegram».
47 % громадян України отримують інформацію про події у своїй країні саме з Telegram–каналів. Такі дані опитування групи «Рейтинг», опубліковані наприкінці жовтня 2024 року. Тенденція до збільшення триває всупереч попередженням влади та експертів, що в месенджері чимало фейкових каналів і відповідної інформації. Показники користування застосунком в Україні одні із найкращих у світі.
Павло Дуров влітку 2024 року повідомив, що кількість активних користувачів месенджера вже перевищила 950 млн на місяць. Засновник Telegram прогнозує: у 2025 році буде подолано відмітку один мільярд.
ТЕКСТ: Анатолій Мішин