Вівторок, 17 Вересня

ДЕВЕЛОПЕРИ МАЮТЬ БРАТИ БІЛЬШЕ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ НА СЕБЕ, АДЖЕ ІНВЕСТИЦІЇ В НЕРУХОМІСТЬ Є НАЙМЕНШ РИЗИКОВАНИМИ НАВІТЬ ПОПРИ НЕБЕЗПЕКИ ВІЙНИ

Девелопер, інвестор і співзасновник компанії Svarog Development Рустам Логай — про потенціал сегмента нерухомості України та конкуренцію на ринку під час війни, зміни інвестиційних пріоритетів населення та волонтерську діяльність.

Рустам Логай - девелопер, інвестор і співзасновник компанії Svarog Development
Рустам Логай – девелопер, інвестор і співзасновник компанії Svarog Development

Війна на території України суттєво змінила динаміку нерухомості в різних регіонах країни; зниження попиту створило надлишок житла — це підштовхує забудовників до жорсткішої конкуренції. Який вплив на пропозицію, ціни та попит цей факт мав для SVAROG DEVELOPMENT?

Щодо проблеми надлишку житла — я не дуже погоджуюся із цим твердженням. По факту питання навіть не в надлишку житла, а в тому, що багато об’єктів, будівництво яких було розпочато до війни, на превеликий жаль, не завершено станом на сьогодні. Окрім інших причин зменшення темпів будівництва, фактор курсової різниці відіграв значну роль у цьому процесі. Будівельні бюджети в порівнянні з минулим роком зросли в середньому на 40 %.

Ми проходили вже багато криз, і я впевнений, що після перемоги ситуація на ринку нерухомості стабілізується

Тож питання швидше не в надлишку житла, а в тому, щоб якомога більше девелоперів змогли виконати взяті на себе зобовязання. Наразі можна констатувати, що ціна будівництва зростає, а попит, на превеликий жаль, не встигає за динамікою такого росту. Ми проходили вже багато криз, і я впевнений, що після перемоги ситуація на ринку нерухомості стабілізується.

Як забудовник, ви створюєте житло, в основі якого — філософія прагнення брати максимум від життя. Які тенденції формує компанія Svarog Development в індустрії будівництва обласних центрів загалом і Вінниччини зокрема?

Філософія моєї команди полягає в тому, щоб люди, які проживають у наших комплексах, відчували комфорт на всіх етапах: від прибудинкової території до безпосередньо самого помешкання. Для цього дизайнерами й архітекторами продумано все до деталей у плані ергономічності. Комфорт є однією з наших найважливіших тез.

Про тенденції говорити складно, адже більшість девелоперів наразі не в змозі інтегрувати щось новітнє, ніж уже є в Україні. В низці країн, серед яких США, Велика Британія, Японія та ОАЕ, інновації впроваджувати легше виключно з тих міркувань, що вартість квадратного метра там є значно більшою, ніж в Україні.

Для мене особисто надважливою частиною етапу проєктування є питання комплексності й довершеності архітектурного проєкту — зазвичай у нас вони в спокійному та врівноваженому стилі неокласики. Мені дуже імпонує принцип автовиробників, за твердженням яких, якщо власник нового авто не обертається поглянути на нього після виходу, то це авто не його. Такий саме принцип, вважаю, ідеально підходить і до власників житла, які також заслуговують на отримання насолоди від зовнішнього вигляду та архітектури будинку, в якому проживають.

Підписавши контракт із ЗСУ, ви на фронті з перших днів війни не лише як солдат, а і як волонтер, адже надаєте допомогу військовим силами власного благодійного фонду. Розкажіть детальніше про волонтерську діяльність…

На відміну від багатьох, ми не анонсуємо збори коштів у прямих ефірах і телеграм-каналах — абсолютна більшість усього, що робиться нашим фондом, робиться за власні кошти чи, у крайньому разі, за кошти близьких друзів і побратимів.

Діяльність фонду розподілено на дві частини: це допомога нашим військовим (придбання елементів військової техніки, дронів, тактичного спорядження, форми, біноклів, бронеплит, шоломів тощо) та допомога постраждалим від наслідків російської агресії. Зроблено насправді багато, але не достатньо, адже іноді здається, що завжди можеш більше! Проте час і ресурси — обмежені.

За даними НБУ, маса готівки на руках українців становить понад 100 млрд дол. США — значний інвестиційний потенціал для купівлі нерухомості, ціни на яку історично формувалися в іноземній валюті. Чи можна стверджувати, що інвестиції в нерухомість все ще є найменш ризикованими?

Феномен України полягає в тому, що наші громадяни надають перевагу зберіганню грошей «на руках» — навіть зазначена вами сума, на мою думку, є дещо заниженою. Ми маємо ситуацію, коли, на жаль, рівень фінансової обізнаності населення не є на високому рівні — особливо в питаннях інвестування. На мою думку, з усіх можливих варіантів доступних на сьогодні джерел інвестування, до яких передусім належать криптовалюти, цінні папери, банківські метали, дорогоцінне каміння, предмети історичної цінності та нерухомість — інвестиції в нерухомість є найменш ризикованими. Навіть попри ризики війни!

Окрім того, є ще один чинник, про який слід також сказати — серед тих українців, що в масі своїй тримають вищезазначені 100 млрд дол. США, є значний відсоток людей, які чекають розв’язання питання з відкриттям кордонів і, як не прикро це зазначати, не мають у своїх планах інвестувати в Україну, а планують розпорядитися наявним ресурсом уже в інших країнах за кордоном. Для мене та країни це геть не приємна інформація, але її теж треба враховувати.

Звичайно, навіть тепер, певний відсоток людей продовжує інвестувати в нерухомість, віддаючи переваги так званим зеленим зонам, що мають найменші ризики ушкоджень унаслідок бойових дій. До таких зон належать Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Тернопільська області. В деяких з обласних центрів цих областей навіть фіксувався зріст продажів у порівнянні з довоєнними роками! А в таких великих містах як Київ, Одеса та Харків, які завжди були в пріоритеті для інвестування, наразі фіксується стрімке падіння інвестиційного інтересу. Причини очевидні: війна внесла свої корективи.

Тож головне на сьогодні — перемога та закінчення війни, а інвестиції в житло завжди були й будуть одними з найнадійніших!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *